Acil Çıkış Yolları

Üretim ve depolama tesislerinde, büyük bir tehlike olduğunda, çalışanlar, en kısa sürede tesisten çıkmalılar. Bunu temin etmek için, acil kaçış planlaması hazırlıyor, bu planlamayı tesis çalışanları ile paylaşıyorsunuz. (Acil kaçış planları tesiste görünen noktalarda duvara asılıyor)

Planlamaya uygun olarak yaya yolları oluşturuluyor, bu yolların boyanması ve işaretlenmesi yapılarak kaçışın kolayca ve ivedi gerçekleşmesi sağlanıyor. Dizayn Çizgi olarak, acil kaçış yol çizgi ve işaretlerinin uygulamasını yapıyoruz. Keşif yaparak, iş kapsamını tesis yetkilileri ile oluşturup, tesise en uygun çözümü uyguluyoruz.
Çalışanlar, acil durumda, bu yürüme yollarını kullanılarak kısa bir süre içinde, sağ salim güvenli bir bölgeye ulaşabiliyor.

Acil kaçış yolları, çizgiler ve işaretlerden oluşuyor.

Çizgiler ile yollar tanımlanıyor, işaretler ile yönlendirme yapılıyor. Yaya yollarının daha belirgin olması için, içi dolu boyamalı yollar da uygulayabiliyoruz. Acil çıkış kapılarından dışarı çıkan çalışanların, acil toplanma alanlarına yönlendirilmesi gerekmekte. İşte bunu temin etmek için, dış sahada da yürüme yolları yapıyoruz.

Acil toplanma alanlarının konumlarını, iş güvenliği uzmanı ile birlikte saptıyoruz. Acil toplanma alanını boyuyor, zemin işaretini yapıp, tabelasını asıyoruz. Böylece, acil toplanma sahasının görünür olmasını sağlıyor, o alanın başka amaçla kullanımını engelliyoruz.

isg zemin uyari tarama boyamasi
acil cikis yolari

İş Güvenliği Uygulamaları

İş kazalarını önlemek için, iş güvenliği uzmanlarının yönlendirmesi ve yönetiminde, birçok önlem alınıyor. Yaya yolu forklift yolu çizgileri, yönlendirme işaretleri bu kapsamda yapılıyor. Uyarı taramaları, yasaklama, engelleme işaretleri de yine iş güvenliğini desteklemek amacıyla yapılıyor.

Yaya yolu

Yaya yolu, çalışanın, emniyetli bir güzergâh izleyerek, tesis kampüsünde bir konumdan, başka bir konuma ulaşmasını sağlamakta.

Yaya yolundaki acil çıkış işaretleri ile acil durumlarda, çalışanlar acil çıkış kapılarına yönlendiriliyor. Böylelikle, acil kaçış planı uyarınca, tesisin daha çabuk boşaltılması mümkün oluyor.

Forklift operatörleri, kendilerine ayrılan forklift yolu güzergâhlarını kullanarak, yayaların can güvenliğini riske atmıyorlar. Yol tanımlarının yapılmasıyla, endüstri sahası daha güvenli oluyor.